Zvažte, zda se vám vyplatí vlastnit osobní auto


Počet osobních aut v rodinách vzrostl za posledních třicet let natolik, že to způsobilo obrovský nárůst vozů na silnici a doslova parkovací kolaps. Projevilo se to zejména v Praze, kde v roce 1985 jste mohli až na pár výjimek zaparkovat v podstatě kdekoli a zadarmo, zatímco dnes se za parkování platí a silnice jsou natolik přecpané vozidly, že to před vaším domem připomíná spíše odstavné parkoviště vyrobených vozů některé z automobilek.

pražské metro

I přesto, že má v Praze mnoho rodin k dispozici i několik aut, žijí tu lidé, kterým se vlastnictví vozidla vůbec nevyplatí. A nemusí jít vysloveně o nemajetné studenty s občasnými příjmy, auto se zkrátka nevyplatí třeba těm, co dojíždí do zaměstnání městskou dopravou, víkendy tráví převážně doma nebo v pražských parcích, a pokud chtějí vyrazit na dovolenou či na víkendový pobyt, vozidlo si raději pronajmou. Odpadnou jim navíc starosti, které jen zvyšují hladinu stresových hormonů v krvi a urychlují tím stárnutí a degeneraci organismu.

historická tramvaj v Praze

STK, povinné ručení, dálniční známky, náhradní díly, provozní kapaliny, přezouvání pneumatik – na to vše musíte myslet a mít to pod kontrolou, a samozřejmě také mít potřebné finance. Auto je dnes spíše starost, protože lidově řečeno „leze do peněz“. Uvědomíte si to zejména tehdy, kdy jej máte určitou dobu, a pak se jej zbavíte. Najednou zjistíte, že máte klidnější myšlenky a také více času sami na sebe.

Pronajmout si vůz z autopůjčovny v Praze 9 je celkem jednoduché, potřebujete jen řidičské oprávnění, vratnou kauci a vlastní pojištění, kdybyste nedopatřením auto poškodili. Vozy z autopůjčoven jsou v perfektním technickém stavu, tím pádem vám odpadají starosti tohoto typu a vy se soustředíte jen na vlastní program – objet s dětmi hrady a zámky, navštívit vzdálenější ZOO, dopřát si dovolenou u Máchova jezera nebo na Lipně, anebo pro milovníky hor můžeme doporučit sice méně navštěvované, ale velmi krásné a poklidné Lužické a Jizerské hory.