Proč si ohlídat revize a čištění vzduchotechniky v paneláku


Také bydlíte v panelovém domě, v některém z vyšších pater, a dbáte o to, abyste svůj byt považovali za bezpečné útočiště před nebezpečným světem? Někteří lidé to praktikují tak, že si zabezpečí balkon mřížemi nebo alespoň pancéřovým sklem, vchodové dveře připomínají vstup do vojenského bunkru, a tak je prakticky vyloučeno, aby se někdo do bytu vloupal, a pokud by se o to pokusil, pak jen formou hrubého násilí, což by ale bylo tak nápadné, že by to riskoval jen skutečný blázen.

stěhování do bytu

Jakmile se v takovém bytě usídlíte, můžete mít pocit, že vás tu nikdo a nic nemůže ohrozit. Na druhou stranu, pokud žijete spíše pozitivním životem, pak si k sobě budete přitahovat spíše pozitivně naladěné jedince, takže nakonec ani ten pancíř na dveřích a na balkoně nevyužijete, ovšem jedno riziko tu přece jen je, i když jste lidé slušní, a nekonfliktní – vzduchotechnika.

hasiči při zásahu

Teď vám možná vrtá v hlavě, co si to vymýšlíme. Proč by někdo lezl do bytu vzduchotechnikou, což je téměř nemožné, ale nejde tu o vloupání, ale o časovanou bombu, která může explodovat obrazně i doslova.

Do vzduchotechniky v paneláku proudí výpary z kuchyně a z koupelny či z toalety, a mnohé z nich obsahují tukovou složku, například při smažení pokrmů na pánvi nebo při vaření polévky. Spolu s mastnotou se do potrubí nasává i všudypřítomný prach, a vytvoří postupně třeba i milimetr silnou vrstvu, a ta již stačí k tomu,, aby se stala dokonale hořlavou a někdy i výbušnou směsí.

Jestliže se vzduchotechnika nečistí, máte v domě skutečnou explozivní pumu, která může vzplanout kdykoli, a bez ohlášení, to znamená, že může váš byt vyhořet, když zrovna nejste doma, a spolu s ním vyhoří i několik bytů navěšených na stejné stoupačce. Toto je jasný důvod k tomu, uvědomit si toto skryté nebezpečí a začít jej řešit na domovních schůzích (pokud se vás to týká), jinak můžete vysloveně přijít o střechu nad hlavou.