Kindergeld – příspěvek pro děti


Slyšeli jste už někdy o kindergeld? Kindergeld je možnost, jak můžete získat příspěvky pro vaše děti, a to v částce několika desítek eur. Pokud pracujete v Německu nebo zde žijete, zbystřete, protože tento článek je určený přesně pro vás.

německá vlajka

Jestli máte nezletilé děti, které stále mají nárok pobírat příspěvek, neváhejte si o něj zažádat. O příspěvek si může zažádat ten rodič, který má v Německu trvalou adresu anebo zde pracuje, a tím pádem odvádí i v Německu daně. Ale jak je to, pokud jste například rozvedení? Nevadí. I tak máte nárok na příspěvek, a to i v případě, kdy děti žijí například u matky, ale v Německu pracuje otec., V takovém případě ale musí o příspěvek zažádat matka, ne otec, i když to v Německu pracuje on. V takovém případě můžete využít kindergeld online, což vám hodně usnadní práci.

O příspěvek můžete zažádat, pokud máte neplnoleté dítě, tedy pokud mu nebylo ještě osmnáct let. Po tomto věku můžete o příspěvek zažádat jen pokud dítěti nebylo ještě 21, a je zároveň registrované na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání. Pokud i po osmnáctém roku dále studuje, máte nárok pobírat kindergeld až do věku jeho 25 let. Ve vyšším věku může pobírat příspěvek jen ten, který má závažné zdravotní nebo mentální postižení, a toto postižení vzniklo před dosažením 25 let.

Německo

Výše kindergeld je 250 euro na každé dítě již od roku 2023. V roce 2024 je výše příspěvku stejná.

Pokud pobíráte příspěvky na dítě v České republice, nemůžete zároveň pobírat i kindergeld v Německu. Skutečnost, že podobný příspěvek nepobíráte, musíte doložit potvrzením z českých úřadů, takže tohle nařízení se vám jen tak obejít nepodaří.

Kindergeld vám může být vyplacený zpětně, a to až půl roku nazpět, takže určitě neváhejte, a zažádejte si o něj co nejdřív. Stejně tak pokud se vám narodí dítě, máte totiž na příspěvek nárok hned ten měsíc, co se narodí.